bilimsel program


CLIMATE CRISIS AND CHILD HEALTH WORKSHOP
TURKISH NATIONAL PEDIATRIC SOCIETY & INTERNATIONAL PEDIATRIC
ASSOCIATION COLLABORATION
14.00 - 14.15 Opening Remarks
Enver Hasanoğlu (IPA, President)
Yıldız Camcıoğlu (President, TNPS)

Chairs:
Massimo Pettoello-Mantovani (President, EPA-UNEPSA)
Koray Boduroğlu (President, UNIPSTR)
14.15 - 14.35 Global Climate Change and Child Health
Camilla Kingdon (RCPCH, President)
14.35 - 14.55 Climate Change in Europe
Massimo Pettoello-Mantovani (EPA-UNEPSA, President)
14.55 - 15.15 Climate Change in Africa
Dorothy Esangbedo (UNAPSA)
15.15 - 15.25 Climate Change in Azerbaijan
Erkin Ragimov (APC, President)
15.25 - 15.45 UNICEF and Climate Change
Paolo Marchi (UNICEF)
15.45 - 16.00 Coffee Break
16.00 - 17.00 Round Table Discussion
Moderator: Elif N. Özmert (IPA Enviroment SAG Co-Chair)

09.30 - 10.30 SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU (S 01 - S 06)
Başkanlar: Cengiz Yakıncı, Yaşar Topal
10.30 - 11.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Elif Özmert, Oğuz Dursun
Pediatride Ağrı Yönetimi
Selman Kesici
11.00 - 11.30 Ara
11.30 - 12.30 UYDU SEMPOZYUMU NUTRICIA
Başkan: Nermin Güler
İnek Sütü Proteini Alerjisinde Yeni Nesil Tedavi: Sinbiyotikli Amino Asit Formüller
Funda Çetin, Metin Aydoğan
12.30 - 13.30 ÖĞLE YEMEĞİ VE POSTER BİLDİRİLERİNİN SUNUMU (E-Poster Alanı)
(P 001 - P 048)

Başkanlar:
Belgin Gülhan
Özlem Teksam
Nükhet Aladağ Çiftdemir
Serkan Tursun
Meltem İleri Akçaboy
Nazmi Mutlu Karakaş
Beril Aydın
Yasar Topal
13.30 - 14.30 UYDU SEMPOZYUMU PFIZER
Başkan: Zafer Kurugöl
10 Yıllık Antikor Persistansı Kanıtlanmış Tek Meningokok Aşısı MenACWY-TT
Hasan Tezer
14.30 - 15.30 OTURUM
Başkanlar: Haluk Çokuğraş, Koray Harmancı
Olgular Eşliğinde Astım Tanı ve Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar
Arzu Bakırtaş
15.30 - 16.00 Ara
17.00 - 18.30 AÇILIŞ TÖRENİ
Açılış Konuşmaları

Enver Hasanoğlu (Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri, Kongre Başkanı, Uluslararası Pediatri Kurumu (IPA) Başkanı)

Yıldız Camcıoğlu (Türkiye Milli Pediatri Derneği Başkanı)

Türkiye Milli Pediatri Derneği Onursal Üyeliklerinin Takdimi

“Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Yeterlilik Kurulu”
Akreditasyon Belgeleri Takdimi
18.30 - 19.00 AÇILIŞ KONFERANSI
Başkanlar: Enver Hasanoğlu, Yıldız Camcıoğlu
İklim Değişikliği ve Sağlık Etkileri
Mustafa Necmi İlhan
18.00 - 18.45 POSTER BİLDİRİ OTURUMU ( E-Poster Alanı) (P 049 - P 156)
Başkanlar:
Arzu Okur
Demet Soylu
Özge Vural
Utku Karaarslan
Nurullah Çelik
Mutlu Uysal Yazıcı
Kamil Yılmaz
Abit Demir
Suna Oğuz
Pelin Ertan

09.30 - 10.30 SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU (S 07 - S 11)
Başkanlar: Oğuz Tuncer, Çiğdem El
10.30 - 11.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Ayla Günlemez, Tanju Çelik
Çocuklarda Dermatolojik Sorunlar
Meltem Önder
14.30 - 15.30 OTURUM
Başkanlar: Zafer Kurugöl, Sevcan Bakkaloğlu Ezgü
Kawasaki Hastalığı; Tanı, Ayırıcı Tanı, Tedavi ve İzlem
Serdar Kula
MIS-C Tanısındaki Zorluklar (Olgularla)
Belgin Gülhan
15.30 - 16.00 Ara
16.00 - 17.00 UYDU SEMPOZYUMU NOBEL ILAÇ
Başkan: Ateş Kara
Çocuklarda Yeni Nesil Biotikler
Şirin Güven

09.30 - 10.30 SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU (S 12 - S 17)
Başkanlar: Belde Kasap Demir, Tuğba Şişmanlar Eyüboğlu
10.30 - 11.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Koray Boduroğlu, Nur Arslan
Genetik - Metabolik Hastalıklarda Yeni Tedaviler
Fatih Süheyl Ezgü
14.30 - 15.30 OTURUM
Başkanlar: Dinçer Yıldızdaş, Murat Duman
Çocuk Travma Hastalarının Yönetiminde Pediatristlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler
Özlem Tekşam
Kafa İçi Basınç Artışı Sendromu ve Yönetimi
Esra Şevketoğlu
15.30 - 16.00 Ara
16.00 - 17.00 UYDU SEMPOZYUMU VEM İLAÇ
Başkan: Zeynep Tamay
Anafilaksi ve Adrenalin Oto Enjektör
Mustafa Arga

21. MİLLİ ÇOCUK HEMŞİRELİĞİ KONGRESİ BİLİMSEL PROGRAMI
09.00 - 10.30 AÇILIŞ TÖRENİ
10.30 - 11.30 KONFERANS
Başkan: Suzan Yıldız
Farklı Ortamlarda Büyüyen Çocuklar: Suçlu Çocuklar
Emel Demir
11.30 - 12.00 PANEL
Pediatrik Onkolojide Semptom Yönetimi
Başkanlar: Sevil İnal, Bahar Nur Kanbur
Nötropeni
Hafize Doğan Çiftçi
Trombositopeni
Hacer Kobya Bulut
12.00 - 12.30 KONFERANS
Başkan: Bedriye Ak
Anne Sütünü Artırmaya Yönelik Kanıt Temelli Uygulamalar
Ayşe Sonay Türkmen
12.30 - 13.30 Öğle Yemeği
13.30 - 14.30 PANEL
Yenidoğanlarda Kanıta Dayalı Bakım Uygulamaları
Başkanlar: Hacer Kobya Bulut, Mine Hızel Bahçeci
Aromaterapi
Serap Balcı
Akupresör
Sema Bayraktar
14.30 - 15.00 KONFERANS
Başkan: Ayşe Sonay Türkmen
Çocuklarda Beden Algısı
Mine Hızel Bahçeci
15.00 - 15.30 KONFERANS
Başkan: Serap Balcı
Çocuklarda Teknoloji Dost mu, Düşman mı?
Dilek Beytut
15.30 - 16.00 Ara
16.00 - 17.00 SÖZLÜ BİLDİRİLER (HS 01 - HS 04)
Başkanlar: Emel Demir, Bedriye Ak

08.00 - 08.30 BİRLİKTE TARTIŞALIM
Başkanlar: Tanıl Kendirli, Özlem Tekşam
Çocuklarda Göğüs Ağrısı Ne zaman Korkutur?
Nilden Tuygun
08.30 - 10.00 OTURUM
Başkanlar: Semra Atalay, Olgu Hallıoğlu
Asiyanotik Doğuştan Kalp Hastalığı Olan Çocuğa Yaklaşım
Zülal Ülger Tutar
Kalp Yetersizliği - Güncel Yaklaşım
Tayfun Uçar
Akut Romatizmal Ateş; Tanı ve Tedavi
Filiz Ekici
10.00 - 10.30 Ara
10.30 - 11.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Ergin Çiftçi, Hasan Tezer
Nezle mi? Grip mi? COVID mi?
Ateş Kara
11.00 - 11.30 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Alev Hasanoğlu, Turgay Çoşkun
Ne zaman Metabolik Hastalık Düşünelim? Hastanın Yönetimi Nasıl Olmalı?
Nur Arslan
11.30 - 12.30 UYDU SEMPOZYUMU ABBOTT
Başkan: Aysel Yüce
Tek Ölçümde Malnütrisyon
Aydan Kansu
12.30 - 13.30 Öğle Yemeği
13.30 - 14.30 UYDU SEMPOZYUMU NUTRICIA
Başkan: Fulya Gülerman
Probiyotik ve Prebiyotiklerin Birlikteliğinde Yeni Ufuklar
Hilal Özkan, Gülbin Bingöl
14.30 - 15.30 OTURUM
Başkanlar: Mustafa Arga, Arzu Bakırtaş
Atopik Dermatitli Çocukta Tanı ve Doğru Yönetim Nasıl Olmalı?
Zeynep Tamay
Buz Dağının Görünmeyen Yüzü: Alerjik Rinit
Ümit Murat Şahiner
15.30 - 16.00 Ara
16.00 - 17.00 UYDU SEMPOZYUMU NOBEL ILAÇ
Başkan: Turgay Coşkun
Tedavi Edilebilir Bir Kolestaz Nedeni: Tirozinemi
Nur Arslan
17.00 - 17.45 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Dilek Yılmaz, Nurullah Okumuş
Konjenital Enfeksiyon Hangi Durumlarda Düşünelim? Ne yapalım?
Nirgül Köksal, Solmaz Çelebi
17.45 - 18.45 SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU (S 18 - S 27)
Başkanlar: Mehmet Keskin, Ümit Murat Şahiner

08.00 - 08.30 BİRLİKTE TARTIŞALIM
Başkanlar: Hakan Poyrazoğlu, İsmail Dursun
Ödemi Olan Çocuk
Belde Kasap Demir
08.30 - 10.00 OTURUM
Başkanlar: Olcay Oran, Esin Koç
Doğum Salonu; Altın Dakikalar - Güncel Yaklaşım
Esra Önal
Neonatal Ensefalopati - Güncel Yaklaşım
Ömer Erdeve
Prematüre Yenidoğanın Uzun Dönem İzlemi
Fahri Ovalı
10.00 - 10.30 Ara
10.30 - 11.30 OTURUM
Bebek ve Süt Çocuklarında Fonksiyonel Gastrointestinal Bozukluklar;
Başkanlar: Aysel Yüce, Ayşe Selimoğlu
Regürjitasyon, İnfantil Kolik
Hasan Özen
Fonksiyonel Kabızlık, Fonksiyonel İshal
Murat Çakır
12.30 - 13.30 Öğle Yemeği
14.30 - 15.30 OTURUM
Başkanlar: Gülbin Gökçay, Elif Özmert
Çocuk Sağlığı İzlemi - Taramalar
Gonca Keskindemirci
İştahsız Çocuk
Meda Kondolot
15.30 - 16.00 Ara
17.00 - 17.45 OTURUM
Başkanlar: Peyami Cinaz, Rüveyda Bundak
Çocukluk Çağı Obezitesine Yaklaşım
Şenay Savaş Erdeve
Çocuklarda Fiziksel Aktivite Ne zaman, Ne kadar ve Hangi Aktivite?
Meltem İleri Akçaboy
17.45 - 18.45 SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU (S 28 - S 37)
Başkanlar: Orkun Tolunay, Serkan Tursun

08.00 - 08.30 BİRLİKTE TARTIŞALIM
Başkanlar: Caner Kabasakal, Ali Düzova
Hipertansiyonu Olan Çocuk
Bora Gülhan
08.30 - 10.00 OTURUM
Başkanlar: Zafer Kurugöl, Betül Ulukol
Başarılı Aşı Uygulama Prensipleri
Sevtap Velipaşaoğlu
Aşı Kararsızlığı Çözüm Yolları - Ebeveyn Hekim İletişimi
Emel Gür
Rutin Dışı Aşılar
Hasan Tezer
10.00 - 10.30 Ara
10.30 - 11.30 OTURUM
Başkanlar: Feyza Darendeliler, Şükran Darcan
Büyüme Geriliği Olan Çocuk
Filiz Tütüncüler Kökenli
Ne zaman Erken Ergenlik Düşünmeliyiz?
Firdevs Baş
12.30 - 13.30 Öğle Yemeği
14.30 - 15.30 PANEL
Sepsis
Başkanlar: Ayper Somer, Agop Çıtak
Yenidoğanda Sepsis
Tolga Çelik
Çocukluk Çağında Sepsis
İlker Devrim
Septik Şok Yönetimi
Hasan Ağın
15.30 - 16.00 Ara
17.00 – 17.45 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Hayri Levent Yılmaz, Esra Şevketoğlu
Kardiopulmoner Canlandırma; Etkinliğin Artırılması ve Değerlendirilmesi
Murat Duman
17.45 - 18.45 SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU (S 38 - S 47)
Başkanlar: Meda Kondolot, Aslınur Özkaya Parlakay

08.30 - 09.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Koray Boduroğlu, Elif Özmert
Yarık Damak Dudaklı Çocuklar
Figen Özgür
09.00 - 09.30 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Aysun Bideci, Bülent Hacıhamdioğlu
Yenidoğan ve Süt Çocukluğu Döneminde; Tiroid Fonksiyon Bozuklukları
Korcan Demir
09.30 - 10.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Firdevs Baş, İlker Devrim
Günlük Pratikte Sık Görülen Olgular (Vaginal Akıntısı Olan Çocuk, Deri Enfeksiyonu Olan Çocuk vb. )
Fatma Nur Öz
10.00 - 10.30 Ara
10.30 - 11.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Canan Seren, Sevtap Velipaşaoğlu
Emzirmede Güncel Sorunlar ve Çözüm Aşamaları
Canan Türkyılmaz
11.00 - 11.30 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Zeynep Karakaş, İdil Yenicesu
Anemide Ayırıcı Tanı
Elif Güler Kazancı
12.30 - 13.30 Ara
14.30 - 15.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Hasan Özen, Fulya Gülerman
Karaciğer Enzimleri Yüksek Olan Çocuk; Ne Yapalım?
Funda Çetin
15.00 - 15.30 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Behzat Özkan, Fatih Süheyl Ezgü
Kolesterolü Yüksek Olan Çocuk; Ne Yapalım?
Halil İbrahim Aydın
15.30 - 16.00 Ara
17.00 - 17.45 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Uğur Özçelik, Ümit Murat Şahiner
Kronik Öksüren Çocuk
Tuğba Şişmanlar Eyüboğlu
17.45 - 18.45 SÖZEL BİLDİRİ OTURUMU (S 48 - S 57)
Başkanlar: Tolga Ünüvar, Demet Soylu

21. MİLLİ ÇOCUK HEMŞİRELİĞİ KONGRESİ BİLİMSEL PROGRAMI
09.00 - 10.00 SÖZLÜ BİLDİRİLER(HS 05 - HS 09)
Başkanlar: Dilek Ergin, Ayşe Sonay Türkmen
10.00 - 10.30 Ara
10.30 - 11.30 PANEL
Pediatrik Acil Sorunlarda Bakım
Başkanlar: Sevil İnal, Sermin Dinç
Epileptik Çocuk
Dilek Ergin
Ateşli Çocuk
Fatma Kılavuz
11.30 - 12.00 KONFERANS
Başkan: Suzan Yıldız
Özel Durumlarda Aşılama
Betül Ulukol
12.00 - 12.30 KONFERANS
Başkan: Hacer Kobya Bulut
Yarık Damak ve Yarık Dudaklı Bebeklerde Beslenme
Şerife Erdost
12.30 - 13.30 Öğle Yemeği
13.30 - 14.30 PANEL
Çocuklarda Kateter Tespiti ve Bakımı
Başkanlar: Dilek Ergin, Dilek Beytut
Periferik Kateter
Bahar Nur Kanbur
Santral Kateter
Bedriye Ak
14.30 - 15.00 KONFERANS
Başkan: Serap Balcı
Terapötik Palyaçoların Çocuk Üzerine Etkisi
Sevil İnal
15.00 - 15.30 KONFERANS
Başkan: Sema Bayraktar
Anne Bebek Bağlanmasında Kanıta Dayalı Uygulamalar
Sermin Dinç
15.30 - 16.30 KAPANIŞ VE DEĞERLENDİRME

08.00 - 08.30 BİRLİKTE TARTIŞALIM
Başkanlar: Mukaddes Kalyoncu, Bora Gülhan
Altını Islatan Çocuk
Bahriye Atmış
08.30 - 10.00 OTURUM
Başkanlar: Ayfer Gür Güven, Sevgi Mir
Yenidoğanda Sık Karşılaşılan Nefrolojik Sorunlar ve Tedavisi
İsmail Dursun
Asidoz ve Alkalozla Seyreden Böbrek Hastalıklarına Yaklaşım
Fatma Şemsa Çaycı
İdrar Yolu Enfeksiyonları - Güncel Kılavuzlar Eşliğinde Tanı, Tedavi, Görüntüleme
Fatma Mutlubaş
10.00 - 10.30 Ara
10.30 - 11.30 OTURUM
Başkanlar: Ergin Çiftçi, Koray Harmancı
Olgularla
Toplum Kökenli Pnömoniler: Ayırıcı Tanı, Tanı, Tedavi, İzlem
Klinisyen Açısından
Uğur Özçelik
Radyolog Açısından
Mithat Haliloğlu
11.30 - 12.30 UYDU SEMPOZYUMU NUTRICIA
Başkan: Yaşar Doğan
Çocuk Beslenmesinde Paradigmalar
Sema Aydoğdu
12.30 - 13.30 Öğle Yemeği
13.30 - 14.30 UYDU SEMPOZYUMU FARMAVITA
Başkan: Murat Çakır
Çocuk Sağlığında Omega-3’ün Yeri
İlyas Okur
14.30 - 15.30 OTURUM
Başkanlar: Serap Teber, Çoşkun Yarar
Nöbeti Olan Çocuk
Dilek Yalnızoğlu
Hipotonik Çocuk
Göknur Haliloğlu
15.30 - 16.00 Ara
16.00 - 17.00 UYDU SEMPOZYUMU SANOFI
Başkan: Yaşar Doğan
Kılavuzlarla Pediatrik Konstipasyona Yaklaşım
Ödül Eğritaş
17.00 - 17.30 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Rukiye Nurten Ömeroğlu, Orhan Derman
Çocuklarda Ortopedik Sorunlar
Güney Yılmaz

08.00 - 08.30 BİRLİKTE TARTIŞALIM
Başkanlar: Dilek Yalnızoğlu, Esra Şevketoğlu
Baş Ağrısı Olan Çocuk
Serap Teber
08.30 - 09.30 OTURUM
Başkanlar: Tezer Kutluk, Ayhan Dağdemir
Semptom ve Bulgularla Onkolojik Farkındalık
Ayhan Dağdemir
Lenfadenopatisi Olan Çocuk
Mehmet Kantar
09.30 - 10.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Müjgan Alikaşifoğlu, Orhan Derman
Ergen Hastaya Yaklaşım; Psikososyal Öykünün Önemi
Sinem Akgül
10.00 - 10.30 Ara
10.30 - 11.00 OTURUM (Turkish Journal of Pediatrics Oturumu)
Başkanlar: Enver Hasanoğlu, Elif Özmert
Turkish Journal of Pediatrics; Editörlerden İpuçları
Ali Düzova, Sinem Akgül
11.00 - 11.30 OTURUM
Başkanlar: Asuman Çoban, İbrahim Hirfanoğlu
Yenidoğanlarda Sık Görülen Viral Solunum Yolu Enfeksiyonları
Merih Çetinkaya
12.30 - 13.30 Öğle Yemeği
14.30 - 15.30 OTURUM
Başkanlar: Ruhan Düşünsel, Rukiye Nurten Ömeroğlu
Çocuklarda Kas-İskelet Ağrısı: Ayırıcı Tanı Neden Önemli?
Sevcan Bakkaloğlu Ezgü
Otoinflamatuar Hastalıklar: Hangi Hastada Şüphelenelim? (Olgularla)
Şebnem Kılıç
15.30 - 16.00 Ara
16.00 - 17.00 UYDU SEMPOZYUMU DEVA İLAÇ
Başkan: Nur Arslan
Çocuklarda İmmün Sistemi Destekleyen Vitamin ve Mineraller
Nazmi Mutlu Karakaş
17.00 - 17.30 OTURUM
Başkanlar: Emel Gür, Nilden Tuygun
Ani Bebek Ölümü
Beril Aydın

08.30 - 09.15 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Gülsev Kale, Betül Ulukol
Otizm ve Otizm Spektrum Bozuklukları Çocuk Hekimi Olarak Nasıl Tanımalıyız, Ne Yapmalıyız?
Elif Özmert, Tuna Çak
09.15 - 10.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Ayşegül Zenciroğlu, Sevil İlhan
Kan Ürünlerinin Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?
İdil Yenicesu
10.00 - 10.30 ARA
10.30 - 11.00 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Yıldız Camcıoğlu, Elif Karakoç Aydıner
Sık Hastalanan Çocuk
Deniz Çağdaş Ayvaz
11.00 - 11.30 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Şükran Darcan, Zerrin Orbak
Hiperglisemisi Olan Çocuk; Diyabet mi? Ne Yapmalıyım?
Damla Gökşen
12.30 - 13.30 Öğle Yemeği
14.30 - 15.30 UZMANINA DANIŞALIM
Başkanlar: Ateş Kara, Zeynep Tamay
Otit, Sinüzit, Tonsillit Yönetimi
Çocuk Hekimi Gözüyle
Ayper Somer
KBB Hekimi Gözüyle
Rıza Önder Günaydın
15.30 - 16.00 Ara
17.00 - 17.45 OTURUM
Başkanlar: Asuman Çoban, Merih Çetinkaya
Solunum Sıkıntısı Olan Yenidoğan
Mete Akisu
Yenidoğanda Sıvı Elektrolit Tedavisi
Zeynep İnce

09.30 - 10.30 OTURUM
Başkanlar: Aysun Bideci, Elif Özmert
Çocuğuma Vitamin Mineral Vermeli miyim? (D vitamini, B12, Folik Asit, Çinko vb.)
Nazmi Mutlu Karakaş
10.30 - 11.30 OTURUM
Başkanlar: Mustafa Arga, Sevcan Bakkaloğlu Ezgü
Çocuklarda Akılcı İlaç Kullanımı
İlyas Okur
11.30 - 12.00 KONGRE KAPANIŞI